Filmy


 

Temple Grandin“Temple Grandin”, reż. Mick Jackson (2010)

“Temple Grandin” to oparta na faktach opowieść o determinacji i wytrwałości młodej kobiety zmagającej się z izolującym ją od świata autyzmem. Film niesie przesłanie, że mimo poważnych przeciwności losu można osiągnąć życiowy sukces. Urodzona w 1947 roku Temple Grandin uważana była w dzieciństwie za osobę cierpiącą na uszkodzenie mózgu. Lekarze mało wówczas wiedzieli o autyzmie, poprawną diagnozę postawili wiele lat później. Zmagając się z chorobą, Temple zawsze mogła liczyć na wsparcie matki. Obecnie jest profesorem na Stanowym Uniwersytecie w Kolorado, cenionym naukowcem i aktywistką walczącą o właściwe traktowanie zwierząt rzeźnych. Zajmuje się również popularyzacją wiedzy o autyzmie.

Biograficzny film o Temple Grandin uhonorowany został siedmioma nagrodami Emmy, w tym dla grającej główną postać Claire Danes, a także dla wcielającej się w rolę matki Julii Ormond. Claire Danes zdobyła również Złoty Glob w kategorii: najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym.
Źródło: http://merlin.pl/

 

 

 

Obejrzyj zwiastun

 


 

Czarny balonik

“Czarny balonik” (“Black baloon”), reż. Elissa Down (2008)

Po przeprowadzce do innego miasta nastoletni Thomas pragnie przede wszystkim zaaklimatyzować się w nowej szkole. Chce zrobić dobre wrażenie na nowych kumplach, dostosować się do obowiązujących standardów i obyczajów. Wkrótce udaje mu się nawiązać bliższą znajomość ze śliczną blondynką Jackie. Niestety jest jedna przeszkoda na drodze do realizacji jego zwykłych, niewygórowanych marzeń o “normalnym” wchodzeniu w dorosłość. Ta przeszkoda to Charlie – starszy autystyczny brat Thomasa. Bieg przez miasto w samych slipkach, atak histerii na środku supermarketu, wydawanie dziwnych odgłosów w najmniej spodziewanych momentach – to tylko niektóre z zachowań Charliego, które wywołują u Thomasa wstyd, zażenowanie, a z czasem też narastającą agresję wobec brata…

Źródło: opis dystrybutora dvd

 

 

 

 

Obejrzyj zwiastun

 


 

Adam“Adam”, reż. Max Mayer (2009)

Adam ma zespół Aspergera, który utrudnia nawiązanie kontaktu z otoczeniem, co nie przeszkadza sąsiadce Beth się z nim zaprzyjaźnić.

Źródło: http://www.filmweb.pl/

 

 

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj zwiastun

 


 

Ben X“Ben X”, reż. Nic Balthazar (2007)

Ben X – belgijsko-holenderski film dramatyczny z 2007 roku na podstawie powieści pt. Niets is alles wat hij zei.
Autystyczny, 16 letni chłopiec – Ben jest prześladowany w szkole, przez co ucieka w świat wirtualny. Bez opamiętania gra w ulubioną grę „Archlord”, to jedyne miejsce, gdzie może być sobą. To właśnie tam poznaje Scarlite, dziewczynę, z którą obmyśla plan sprawiający, że jego życie będzie wyglądać całkowicie inaczej.

Źródło: pl.wikipedia.org

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj zwiastun

 


 

Mary and Max“Mary i Max” (“Mary and Max”), reż. Adam Elliot (2009)

Australijski film animowany z 2009 roku w reżyserii Adama Elliota.

Ośmioletnia Mary zaprzyjaźnia się z mieszkającym na drugiej półkuli czterdziestoletnim Maxem.

Źródło: http://www.filmweb.pl/

 

 

 

 

 

 

Obejrzyj zwiastun
 

 

 

Rain Man“Rain Man”, reż. Barry Levinson (1988)

Amerykański film fabularny z roku 1988 w reżyserii Barry’ego Levinsona. Dramat, którego bohater jest autystycznym sawantem. Pierwowzorem głównego bohatera filmu był Kim Peek, upośledzony i niezwykle uzdolniony człowiek cierpiący najprawdopodobniej na autyzm dziecięcy, który był również sawantem.

Po śmierci ojca Charlie Babbit (Tom Cruise) – młody yuppie z kłopotami finansowymi – dowiaduje się, że zapisał on swój majątek ekskluzywnemu domowi psychiatrycznemu. Charlie, skłócony z ojcem za jego życia, rusza na miejsce, by wykłócać się o spadek i dowiaduje się, że ma o 20 lat starszego, autystycznego, brata (Dustin Hoffman). Porywa go i rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych. Ich wspólna wędrówka uświadomi Charliemu, że jego dotychczasowe życie było oparte na błędnych wartościach i fascynacjach.

Źródło: pl.wikipedia.org

 

 

 

Obejrzyj zwiastun


 

Trudna miłość. Autyzm“Trudna miłość. Autyzm”, film dok., reż.Jamie Pickup (2012)

Film dokumentalny. Szczery obraz autyzmu. Autor filmu odwiedza szkołę dla chorych dzieci, by doświadczyć problemów, przed jakim stają ich rodzice. W jednej z najlepszych tego typu placówek w USA przebywa około 250 wychowanków w wieku od 3 do 21 lat. Autyzm to zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się zakłóceniem zdolności wyrażania uczuć i budowania relacji interpersonalnych. Większość uczniów mieszka z bliskimi, ale kilkoro z nich sprawia tak duże trudności, że rodzice sami nie dają sobie rady – Brian podpalił rodzinny dom i wielokrotnie atakował matkę. Każde dziecko wymaga innego rodzaju terapii. Niektóre mają nieprzeciętne zdolności, inne zaś mogą stać się zagrożeniem dla bliskich. Rodzicom pozostaje jedynie bezgraniczna miłość i poświęcenie. Wychowanie dziecka z ciężkim autyzmem wymaga ogromnej wytrwałości i nadludzkiej siły.

Źródło: http://tv.gazetaprawna.pl/


 

 

Sam“Sam” (“I am Sam”), reż. Jessie Nelson (2001)

Komediodramat produkcji USA z 2001 w reżyserii Jessie Nelson.
Opóźniony w rozwoju Sam Dawson (Sean Penn) samotnie wychowuje córkę Lucy (Dakota Fanning), po tym jak zostawiła ich jej matka. Wspiera go grupa przyjaciół (również upośledzonych) i agorafobiczna sąsiadka Annie (Dianne Wiest), która zajmuje się Lucy, gdy Sam jest w pracy. Podczas przyjęcia urodzinowego Lucy zostaje zabrana przez pracowników pomocy społecznej. Sam rozpoczyna walkę o odzyskanie Lucy, pomaga mu w tym adwokat Rita Harrison (Michelle Pfeiffer). Współpraca z Samem wpływa pozytywnie na jej życie rodzinne, a zwłaszcza na kontakt z synem. Rodzina zastępcza ubiegająca się o adopcję Lucy, decyduje zwrócić ją Samowi.

Źródło: pl.wikipedia.org

 

 

 

 

Obejrzyj zwiastun


 

 

Autyzm wprowadzaFilmy zwiazane z kampanią społeczną Fundacji Synapsis “Autyzm – całe moje życie” / “Autyzm wprowadza zmysły w błąd”

Akcja “Autyzm – całe moje życie” z udziałem Bartka Topy miała na celu przybliżenie problemu autyzmu i zwrócenie uwagi na to, że wśród nas żyją osoby, które odbierają świat inaczej.
Akcja „Autyzm – całe moje życie”, zrealizowana przez Fundację SYNAPSIS i jej Przyjaciół* w dniach 12-14 stycznia 2012 roku, była odpowiedzią na problem niskiej świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu oraz stygmatyzacji osób z tym zaburzeniem.

 

Więcej informacji

 

 

 


 

Maria i JAMaria i Ja – Akademia Specjalistów

Fundacja Orange wraz z artystą Miguelem Gallardo przedstawiają “Akademię Specjalistów” – krótki film animowany opowiadający w zabawny i bezpośredni sposób o dzieciach z autyzmem i ich wyjątkowych talentach, nie zawsze rozumianych przez otoczenie. Film w przystępny sposób pomaga zrozumieć, czym jest autyzm.

Źródło: www.fundacja.orange.pl

 

Zobacz:
Maria i Ja – Akademia Specjalistów

 

 

 

 


 

 

Maria i JAMaria i Ja – Podróż Marii

Krótkometrażowy film animowany “Podróż Marii” wyprodukowała Fundacja Orange w Hiszpanii. Rysunki do filmu wykonał grafik i pisarz Miguel Gallardo – ojciec dziewczynki cierpiącej na autyzm. Podróż jest rodzajem przewodnika po pełnym kolorów, miłości, kreatywności i oryginalności, życiu codziennym piętnastoletniej Marii. Podróż rozpoczyna się od uświadomienia sobie przez rodziców dziewczynki jej odmiennego zachowania potwierdzonego diagnozą: autyzm. Fundacja Orange wspiera osoby dotknięte autyzmem i działa na rzecz polepszenia jakości ich życia. Jej rolą jest równiez edukowanie i uświadamianie społeczeństwu problematyki autyzmu.

Źródło: www.fundacja.orange.pl

 

Zobacz:
Maria i Ja – Podróż Marii

 

 


 

Logo - joni and friendsJoni and Friends:
Making Sense of Autism
Film dokumentalny w języku angielskim omawiający problemtykę autyzmu z perspektywy wiary oraz podejmujący kwestię roli kościoła we wspieraniu rodzin osób z autyzmem.
Film w języku angielskim dostępny online z możliwością włączenia napisów wyłącznie w języku angielskim.

Autism is on the rise. But its causes remain unknown, and a cure is yet to be found. Common misunderstandings include the notions that children with autism are not able to learn, or that their behavior is simply the result of poor discipline. In Part One, you’ll see these myths dispelled, as you look into the lives of families that include a child with autism. Part Two addresses a crucial question: What is the role of the church in the lives of families affected by autism? Find out what these families need most from the church—as well as the blessings that come from including every person in the body of Christ.

Zobacz:
Part 1: Myths That Hide The Truth

Part 2: Truth for the Church

 


 

Logo - joni and friends - A full houseJoni and Friends: A Full House. The Nicklas Family

Film dokumentalny w języku angielskim opowiadający o rodzinie, w której dwójka z sześciorga dzieci urodziła się niepełnosprawna. Opowieść życiu i doświadczaniu Boga pośród codziennych problemów i trudów.

Film w języku angielskim dostępny online z możliwością włączenia napisów wyłącznie w języku angielskim.

Although Tom and Melanie Nicklas planned on a large family, having two of their six children born with disabilities was not part of their dream. Looking into this busy household, you’ll see how God has helped them establish a home where love and acceptance are taken to a whole new level. The Nicklas home is indeed, a full house! Full of people, yes – but even more importantly, full of the wisdom, contentment, and joy that only God can give.

 

Zobacz:
A Full House. The Nicklas Family

 

 


 

logo - TED autismWystąpienia dotyczące autyzmu na TedTalks

 

 

 

 

Zobacz